Дистанционно управление за жива мишка

7569
Дистанционно управление за жива мишка

Учените от Станфордския университет накараха мишка да се движи в кръг с помощта на дистанционно управление – безжично устройство, имплантирано в мозъка на гризача.

Новата технология използва постиженията на оптогенетиката, тоест генетично изменени неврони, които реагират на светлината чрез имплантирането на определен ген.

Неврони откриват болести

Швейцарски учени разбраха защо някои животни избягват болните си събратя, съобщи сп. "Сианс е авнир". Социалните животни намират редица...

Изследователите могат да контролират какви части на мозъка на мишката съдържат тези светочувствителни неврони, да изучат функциите на този мозъчен участък, активирайки неврони – като ги включват и изключват и наблюдават поведението на животното.

С този метод учените могат да разберат много нови неща за базовите принципи на анатомията на мозъка, а също да изучат функционалните нарушения, което се забелязват в човешките заболявания.

По-рано в подобен род изследвания светлината била предавана по оптично влакно. Сега изследователите от Станфордския университет са създали безжично устройство с тегло от 20 до 50 милиграма (за сравнение – мозъкът на мишката тежи около 0,3 грама), състоящо се от приемен модул, включвател и светодиод. Подобно устройство може да се имплантира не само в мозъка, но и в гръбначния стълб и крайниците.

Мишката била поставена в обемен резонатор, след което били проведени три експеримента. Диодът, имплантиран в дясната част на премоторния кортекс, карал мишката да се движи в кръг. Включването на диода в гръбначния стълб демонстрирало, че активацията на невроите в горните отдели на гръбначния стълб влияят на активността на невроните в долните отдели.

Как мозъкът съхранява данните за време и място

Изследователи от университета на Охайо са провели експеримент, при който са изяснили къде мозъкът съхранява информацията за времето и м...

И накрая, за изследване на периферната нервна система изследователите поставили диоди в задните крайници за стимулиране на невроните, отговорни за усещането на болка, след което поставили мишката в камера с две зони – безопасна и резонансна, където може да се включи стимулаторът.

При активация на диода мишката веднага се премествала в безопасната зона. Както казват учените, тази технология разкрива възможности за оптогенетични експерименти, в които животните могат да се държат естествено при оптогенетични манипулации както на централната, така и на периферната нервна система.

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Технологии